Co s sebou do Japonska a co zařídit před cestou

Japonská křižovatka

Japonsko je v mnoha ohledech velmi specifická země, proto pro vás máme několik tipů, co si vzít s sebou a co před cestou nezapomenout zařídit.

1) Cestovní adaptér do zásuvky

Redukce do zásuvky je jedna z věcí, bez které se v Japonsku jen těžko obejdete. V zemi se používají zásuvky amerického typu. Správný adaptér poznáte podle dvojice plochých kolíků.

Cestovní adaptér japonsko

2) Slovník

Největší překážkou při cestě do Japonska je často jazyková bariéra. Stejně jako pro Evropana je velmi těžké se naučit japonsky, tak to samé platí pro Japonce, kteří se chtějí naučit anglicky. Proto doporučujeme do kufru přidat také česko-japonský slovník.

Pokud se naučíte nějaké základní fráze, tak vám to také jednoznačně pomůže. Mluvíte-li anglicky, tak nejužitečnější pro vás bude fráze „Eigo o hanašimasuka.“ neboli „Mluvíte anglicky?“. Na češtinu se samozřejmě nemá smysl vůbec ptát, byla by to jen ztráta času.

3) Dostatek hotovosti

Ačkoliv je Japonsko velmi vyspělá země a možná byste čekali, že placení kartou v zemi bude ještě častější než u nás, tak tomu tak úplně není. Proto doporučujeme vzít si s sebou dostatečnou hotovost a spoléhat jen na občasný výběr peněz z bankomatu. Další doporučení a podrobnosti najdete v článku Peníze a placení v Japonsku.

4) Pas (případně vízum)

Občané České (i Slovenské) republiky mohou za účelem turistiky nejvýše na 90 dní cestovat do Japonska bez víza. Nutný je tedy pouze cestovní pas s platností alespoň následující 2 měsíce od předpokládaného návratu z Japonska.

Novinkou z června 2017 je možnost pracovní dovolené pro mladé ve věku 18-30 až na jeden rok bez povolení. Do té doby bylo nutné domluvit se se zaměstnavatelem již před cestou do Japonska, na základě čehož bylo vydáno pracovní povolení – přímo v Japonsku to již možné nebylo. Vycestování do Japonska za prací je tedy nyní podstatně jednodušší.

5) Japan Rail Pass

Japan Rail Pass je průkazka na vlaky určená pro turisty. Pokud hodláte navštívit více japonských měst a zároveň okusit cestování moderními šinkanzeny, tak je JR Pass jasnou volbou.

Voucher na JR Pass nelze zakoupit přímo v Japonsku a je tedy potřeba si jej zařídit již před cestou. Proto je vhodné jeho nákup včas zvážit a zakoupit ho u některého českého zprostředkovatele.

JR Pass

6) Přenosná WiFi

Pokud neumíte japonsky, krabička s internetem, kterou si můžete vzít kamkoliv s sebou, vám může ušetřit mnoho času. Na turistických místech se již anglicky domluvíte, avšak při hledání cesty pravděpodobně mnohdy budete tápat. V takových situacích je potom internetové připojení k nezaplacení.

Existuje více služeb, které vám v Japonsku přenosnou WiFi za poplatek zapůjčí. Doporučit vám mohu například Ninja WiFi – tato společnost má velmi dobré ceny a služby jsou velmi pohodlné. WiFi krabičku si můžete vyzvednout na mezinárodních letištích po celém Japonsku, anebo za příplatek nechat doručit třeba na hotel.

Při použití tohoto odkazu dostanete automaticky slevu 10 % na Ninja WiFi.

7) Dárky pro přátele a známé

V Japonsku je zvykem při návštěvách dávat malé dárky. Jedná se zpravidla o naprosté maličkosti. Pokud jedete do Japonska navštívit nějaké známé, nezapomeňte jim vzít z Čech nějaké drobnosti, určitě ocení vaši znalost tamější kultury.

Zajímavost: Dárek je zvykem předávat oběma rukama.

8) Vhodnou obuv

Ne, tím nemyslím tradiční japonské dřevěné sandály. Kromě toho, že byste na cestování měli mít pohodlnou obuv, tak by pro vás mělo být snadné si boty sundat a nasadit. V chrámech (a obecně při vstupu na tatami) si totiž musíte boty vždy sundat.

Zároveň není vhodné na tatami vstupovat na boso. Pokud si tedy plánujete vzít do Japonska sandály, počítejte s tím, že si vždy v chrámu budete muset obléci ponožky.

9) Příbor?

Jestliže neumíte používat japonské hůlky (v japonštině haši), je na zvážení, zda si s sebou do Japonska nepřibalit také příbor. Obzvláště pokud budete náhodou ve spěchu, tak si přinejmenším ušetříte nějaký čas.

Na druhou stranu, jestliže chcete poznávat japonskou kulturu, tak zápolení s hůlkami haši rozhodně nemůže ve vašem programu chybět.

Japonské hůlky haši

Co si vzít naopak nemůžete?

Při cestě do Japonska platí přísný zákaz dovozu narkotik, omamných a psychotropních látek, zbraní a střeliva nebo také pornografie.

Dále si nesmíte vzít masné výrobky, zeleninu nebo ovoce. U alkoholu platí omezení na 3 lahve (obsah max. 076 l). Podrobnosti naleznete na stránkách MZV.

Tetování

Jestliže už tetování máte, asi se ho kvůli cestě do Japonska nebudete chtít jen tak zbavit. Může být však dobré vědět, že do japonských lázní a bazénů je vstup s tetováním zakázán. Při vstupu do posilovny je potom nutné tetování skrýt. Japonci si totiž tetování spojují s Yakuzou – japonskou mafií, a tak jsou lidé s ním považování za vyvrhele společnosti.

Zdroje: mzv.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *