Peníze a placení v Japonsku

Japonské jeny

V Japonsku je používanou měnou jen (v japonštině 円, vyslovováno en). Jeden jen odpovídá 100 senům, které se však již v dnešní době, podobně jako české halíře, nepoužívají. Mince mají hodnotu 1, 5, 10, 50, 100 a 500 jenů. Bankovky potom začínají na 1000 jenů, další mají hodnotu 2000, 5000 a 10 000 jenů.

Zajímavost: 5 jenů se do japonštiny překládá jako goen, to japonsky zároveň znamená hodně štěstí. Mince s hodnotou 5 jenů jsou proto velmi oblíbené a jsou používány při modlitbách v Šintoistických svatyních (minci vhodíte do příslušné krabice a poté se modlíte).

mince goen - 5 jenů

Mince goen

Placení v Japonsku

Při cestě do Japonska si raději předem opatřete dostatečné množství jenů, abyste následně v Japonsku neměli potíže s nedostatkem hotovosti. Té budete pravděpodobně potřebovat více, než byste mohli u této vyspělé země čekat, jelikož se v Japonsku obecně platí spíše v hotovosti. Neplatí to vždy – ve velkých obchodech, mezinárodních řetězcích či na místech, kde se pohybuje opravdu velké množství turistů bezhotovostní platby kartou jsou standardem, avšak v menších obchodech, restauracích nebo u vstupů do chrámů tuto možnost nečekejte.

Při příletu do Japonska navíc budete muset vyplnit imigrační formulář, do kterého mimo jiné vyplňujete také finanční obnos, který jste si s sebou přivezli na útratu. Imigrační policie není příliš přísná, avšak pokud by bylo v nepořádku i něco dalšího, může vám být odepřen přístup do země, a proto je jednoznačně lepší mít s sebou hotovosti dostatek.

Bankomaty v Japonsku vás nemusí spasit

Spoléhat nelze ani na bankomaty v zemi, jelikož japonské bankomaty nemusí platební karty pocházející odjinud než z japonských bank vůbec přijímat. Výjimkou je řetězec obchodů 7-Eleven, který nabízí využití bankomatu v každém svém obchodě 24 hodin denně. Další výjimkou jsou japonské pošty, kde by výběr peněz rovněž neměl být problém.

Ve výsledku je vždy nejlepší hotovost, protože je přijímána v každém případě. V Japonsku jsou krádeže vzácné, takže spíše hrozí, že ztratíte peněženku, než že by vás někdo okradl. Každopádně se nemusíte tolik obávat, pokud s sebou budete mít větší obnos peněz.

Kde směnit jeny?

Do Japonska příliš Čechů necestuje, a tak sehnat japonské jeny není až tak jednoduché. Ve směnárnách mimo Prahu jeny seženete jen velmi těžko. To samé platí o bankách, které vám sice mohou jeny po objednávce doručit na nejbližší pobočku, avšak zpravidla si naúčtují adekvátní poplatek.

Jistotou je tedy Praha, kam každý rok zavítá obrovský počet Japonců a směnárny tak mají jenů dostatek. V bankách v hlavním městě jeny již také seženete poměrně snadno.

V každém případě hotovost shánějte v dostatečném předstihu před cestou (alespoň týden), abyste si dovolenou zbytečně nekomplikovali.

Aktuální kurz japonského jenu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *