Počasí, roční období a festivaly v Japonsku

I když se nezdá, že by Japonsko bylo v porovnání s jinými zeměmi příliš velké, tak ve skutečnosti je až překvapivě rozlehlé. Počasí a průměrné teploty se také proto výrazně odlišují ostrov od ostrova. Na nejsevernějším ostrově Hokkaido jsou typické delší zimy se značným množstvím sněhu. Na nejjižnějším ostrově Okinawa je naopak delší léto a relativně vyšší teploty jsou zde i během ostatních ročních období.

Díky této rozmanitosti můžete do Japonska vycestovat v podstatě v kterémkoliv ročním období. Důležité však je rozmyslet si, co byste v Japonsku chtěli vidět a zažít a podle toho se následně rozhodovat.

Jaro: Doba rozkvétajících sakur

Jaro je jedno z nejpříjemnějších období na návštěvu Japonska. Na konci března totiž začínají rozkvétat známé japonské třešně (sakury) a celé Japonsko tak dostává ohromující růžový nádech. K tomu se váže také jeden z japonských festivalů s názvem Hanami (花見, v doslovném překladu pozorování květin), který začíná na konci března a končí na začátku května. Denní teploty jsou na jaře navíc také příjemné, na ostrově Honšú se pohybují od 10 do 25°C.

Japonské sakury

Pozor na Golden Week

Od 29. dubna do 6. května je v Japonsku Zlatý Týden (Golden Week), což je týden, během kterého mají Japonci hned 4 státní svátky. Mnoho Japonců proto využívá volna a vydává se na cesty. Značná část z nich přitom cestuje v rámci Japonska, což pro vás může znamenat komplikace, pokud byste  v tomto období do Japonska cestovali. Oblíbená turistická místa totiž bývají přelidněná a utvářejí se dlouhé řady a kolony. Ubytování a doprava je navíc dražší než obvykle. Budete také muset plánovat mnohem více dopředu, protože hotely bývají mnohem dříve obsazené.

Obecně během jara je v Japonsku více turistů, a je proto třeba počítat s vyššími cenami zejména za ubytování a s vyšším počtem turistů. Na druhou stranu počasí v tomto období je na cestování ideální a návštěva Japonska na jaře je díky kvetoucím sakurám úžasným zážitkem.

Léto: Období dešťů, horka a vlhka, ale i festivalů

V České republice se obvykle jezdí na dovolenou v létě. V případě Japonska je však vhodné zvážit dovolenou i v jiném ročním období, zvláště pokud nemáte rádi horko a vlhko.

Od začátku června do první poloviny července je v Japonsku období dešťů. Neprší sice každý den a nejedná se o přívalové deště (jako je tomu během období dešťů v mnoha asijských zemích), ale s deštěm je potřeba v každém případě počítat. Pokud tedy nechcete cestovat v deštivém počasí, je lepší se tomuto období vyhnout.

V červenci a v srpnu je po skončení období dešťů v Japonsku velmi horko (až 35°C) a vlhko, což je velmi nepříjemné. Na druhou stranu v tomto období celé Japonsko ožívá – pořádá se totiž obrovské množství různých festivalů (matsuri) a ohňostrojů. Například v Kjótu se 17. července odehrává jeden z nejznámějších festivalů Gion Matsuri.

Festival Gion MatsuriFestivalový průvod se nepřerušuje ani při dešti po tajfunu…

V srpnu také v Japonsku vrcholí období tajfunů, které způsobují silný déšť a vítr na velké části území Japonska až po dobu 2 dnů. S tajfuny se můžete setkat od května do října, avšak v srpnu je jejich výskyt nejpravděpodobnější. Déšť je opravdu silný a vytrvalý, proto v tomto období s touto možností vždy počítejte a mějte připravený záložní plán (například můžete navštívit onsen, tedy lázně v japonském stylu).

Podzim: Příjemné teploty a mnoho barev

V září bývá v Japonsku stále horko, avšak teploty již zpravidla nepřesahují 30°C. V říjnu a v listopadu se už teploty pohybují v rozmezí 15-25°C a vlhkost vzduchu již také není příliš vysoká. Z pohledu počasí je tedy podzim perfektním obdobím pro návštěvu Japonska. Podobně jako na jaře však působí skvělým dojmem také krajina, která se barví mnoha odstíny podzimního listí.

Podzimní sezóna v Japonsku vrcholí v listopadu, kdy do Japonska proudí ohromné množství turistů (podobně jako na jaře). Pokud se co možná nejvíce chcete vyhnout turistům, zvažte cestu do Japonska v prosinci, kdy ještě podzim a jeho barvy doznívají a turistů je přitom méně.

Zima: Méně turistů a krátké dny

Vycestovat do Japonska v zimě by vás pravděpodobně jen tak nenapadlo, rozhodně to však stojí za úvahu, zejména pokud byste se rádi vyhnuli davům turistů. Teploty na Honšú se v prosinci pohybují od 5°C do 15°C. V lednu a únoru je ještě o něco chladněji – teplota se zpravidla pohybuje v rozmezí 0-10°C. Teploty tedy nejsou nijak extrémně nízké. Nevýhodou jsou však krátké dny, slunce totiž, podobně jako u nás, zapadá již okolo páté hodiny.

Tipy na aktivity v zimním období

Pokud se chystáte do Japonska v zimě, popřemýšlejte i o tom, že byste si vyrazili zalyžovat. Lyžování v Japonsku je velmi populární a lyžařská střediska jsou na světové úrovni. Sněhu bývá vždy dostatek a japonské hory jsou navíc nádherné, posuďte sami:

Lyžování v Japonsku

Dále v zimě v Japonsku teprve opravdu oceníte onsen. Kromě toho se také můžete setkat s mnoha sezónními pokrmy, které Japonci připravují pouze v zimě.

Jaké období se vám zdá jako nejlepší pro návštěvu Japonska? Přidejte pro ostatní také své tipy v komentářích. Děkujeme!

Zdroje: www.japan-guide.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *