Jak se posiluje v Japonsku?

Posilovny v Japonsku

Těžko budete na světě hledat národ, který je tak odlišný a zároveň tak vyspělý, jako je Japonsko. Jelikož jsem do Japonska nedávno zavítal, rozhodl jsem se navštívit tamní posilovnu, abych zjistil, jak moc se odlišují japonské posilovny od těch našich.

Šatny v japonské posilovně

Přehnaná bezpečnost u skříněk v šatně

 Pohodlí na prvním místě

Ze začátku jedna věc o Japoncích – ačkoliv jsou velmi pracovití, tak mají zároveň opravdu, ale opravdu rádi pohodlí a jsou ochotni si za něj připlatit. Přestože tedy cvičení moc pohodlné není, tak se snaží maximálně si jej zpříjemnit.

Pohodlí tedy začíná už ve vstupní hale, kde jsou křesla a televize. Musím říct, že při odchodu není vůbec špatné si na chvíli sednout a odpočinout si (úplně ideální by bylo, kdybych rozuměl tomu, o čem mluví v televizi).

Vstupní hala

Vstupní hala

Dále pak u téměř každého stroje je na části konstrukce se zátěží prostor na odložení pití, mobilu, případně dalších osobních věcí.

Odkladný prostor na strojích

Odkladný prostor na strojích

To samé pak platí také o běžeckých pásech či stepperech, kde jsou navíc přiložena i sluchátka a nechybí ani obrazovka, na které je mimo jiné možné pustit si televizi. Televize pak navíc nechyběla ani v sauně, do které jsem zavítal po cvičení.
Perfektně vybavený běžecký pás

Vybavení posilovny

V Japonsku není posilování tolik populární, jako třeba u nás, a tak na ulici nepotkáte příliš svalnatých mužů či žen. Od toho se také odvíjí vybavení posiloven – ve srovnání s našimi posilovnami tvoří neúměrně velkou část posiloven kardio zóna s rotopedy, steppery či běžeckými pásy. Část posilovny s volnými váhami je ve srovnání s českými posilovnami hůře vybavená.

Kardio zóna

Kardio zóna

Zóna s volnými váhami

Zóna s volnými váhami

S posilovacími stroji je to pak podobné, jako u nás. Nijak výrazně se tedy neodlišují od strojů v českých posilovnách. Co se však liší, je použití ručníků – v japonských posilovnách je u každého stroje ručník na otření potu z koženky. Vlastní ručník tedy použijete pouze při otírání potu z těla a samozřejmě pak ve sprše.

ručník u každého stroje

Samozřejmostí jsou kotouče s otvory pro snadný úchop.

Samozřejmostí jsou kotouče s otvory pro snadný úchop

Dal bych si pár shybů…

Co mě asi nejvíce zklamalo, byla konstrukce na shyby s protisměrnými kladkami, kterou jsem nejdříve v posilovně ani nemohl najít. Oproti konstrukcím, které znám z našich posiloven, byla o dost menší a její využití tak bylo i mírně omezené.

Konstrukce na shyby s protisměrnými kladkami

Konstrukce na shyby s protisměrnými kladkami

Návod na cvičení s kladkami (moc jsem si nepočetl)

Návod na cvičení na kladkách (v tu dobu jsem si ještě moc jsem si nepočetl)

Bench press

U lavice na bench press zase bylo vidět, že Japonce zajímá nejen pohodlí, ale i bezpečnost – po stranách lavice byly umístěny bezpečnostní stojany, které zabraňují tomu, aby vás činka zavalila. Uprostřed osy pak nechybí ani odnímatelný pěnový potah.

Zabezpečený bench press

Zabezpečený bench press

Je však třeba zmínit, že tyto prvky trochu omezují rozsah pohybu, takže bych je používal pouze v případě, kdy nemáte sparing partnera. Pokud sparinga máte, tak je určitě lepší cvičit bez bezpečnostního vybavení a nechat se jistit.

Duchny na odhazování činek

Co se mi opravdu hodně líbilo, byly duchny na odhazování činek. Vždy se totiž snažím činky v posilovně spíše pokládat, abych nedělal zbytečný hluk a nepoškozoval činky. Nicméně každý asi ví, že s vyššími váhami nebo při nějakých specifických cvicích se odhazování činek někdy zkrátka vyhnout nedá.

Duchny na odhazování činek

Duchny na odhazování činek

Duchny jsou tedy rozhodně něčím, co může zpříjemnit návštěvu posilovny. Pro majitele posiloven jsou potom něčím, co může prodloužit životnost činek a snížit tak náklady.

Ceny posiloven

Ceny jsou dalším šokem, který na vás v japonských fitness centrech čeká. Já jsem za jednorázový vstup do této posilovny zaplatil v přepočtu zhruba 400 Kč. Ceny permanentek pak začínají na 2000 Kč za měsíc. Ceny v Japonsku jsou zpravidla dvakrát vyšší v porovnání s cenami v ČR. Ceny posiloven jsou však až čtyřnásobné, což může člověka od cvičení snadno odradit.

Lidé v posilovnách

Jak už jsem zmínil, tak v Japonsku posilování není až tak populární. Japonské stravování, vysoké ceny doplňků stravy a jejich nízká dostupnost pak navíc zapříčiňuje, že v japonských posilovnách nepotkáte žádné velké svalovce, ale spíše lidi značně vyrýsované.

Já a jeden z návštěvníků posilovny

Já a jeden z návštěvníků posilovny

Většina lidí však tráví čas v kardio zóně a snaží se zhubnout. Je však třeba zmínit že v Japonsku jsou považováni za tlusté i lidé, které bychom my u nás za tlusté vůbec nepovažovali. To je však způsobeno spíše japonskou kulturou a stravováním, o čemž budu psát zase jindy. 🙂

Poznámka: Tento článek vyšel původně na FitYOU.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *