Jak na letenky nejen do Japonska

Let do Japonska

Najít letenky za příjemnou cenu není vždy úplně snadné. Možností, jak letenky najít, je velké množství, ceny se neustále mění a frustrace při celém procesu roste. Jak tedy vyhovující letenky co nejsnáze najít?

1. Používejte ty nejlepší vyhledávače letenek

Z klasických českých prodejců letenek zmíním portál pelikan.cz, který nabízí lety do Japonska za relativně zajímavé ceny. Tento portál však nedisponuje pokročilými funkcemi jako následující vyhledávače.

Skyscanner.cz

Skyscanner vám umožní udělat si přehled o tom, v jakém rozmezí se letenky do cílové destinace pohybují. Při výběru data odletu a příletu stačí vybrat namísto možnosti konkrétního data volbu „Celý měsíc“. Následně vám kalendář ukáže ceny v jednotlivých dnech ve vybraném měsíci a vy si můžete vybrat ideální kombinaci odletu a příletu v závislosti na ceně.

Skyscanner umožňuje také vybrat možnost „Nejlevnější měsíc“. Pokud tedy nejste vůbec limitováni termínem a chcete letět za co nejnižší cenu, zvolte tuto možnost.

Skyscanner.com ceny letenek za celý měsícSnadný výběr nejlevnějších letenek v dubnu 2019 na Skyscanner.cz.

Kiwi.com

Algoritmus Kiwi umožňuje kombinaci letenek více aerolinek, což je jednou z jeho hlavních výhod. Do Japonska se většinou létá s jedním přestupem, a proto v tomto případě zmíněná výhoda není příliš přínosná.

Přesto se však občas může stát, že Kiwi najde velmi zajímavou kombinaci letů, kterou by jiné vyhledávače nenašly. Navíc umožňuje výběr dat v intervalech a také výběr více odletových či příletových letišť, což je v případě letů do Japonska perfektní, jelikož výhodné lety se mohou objevit i z Vídně a zamířit nemusíte pouze do Tokia, ale i do Ósaky.
Kiwi.com hledání letenek
Na kiwi.com vyhledávajte letenky do Japonska zhruba takto.

Momondo.cz

Dalším vyhledávačem fukčně velmi podobným je Momondo. Přesto se však výsledky vyhledávání liší a někdy tak lze i zde najít velmi výhodné letenky.

Ideální je při vyhledávání využít alespoň dva z výše uvedených vyhledáváčů k nalezení nejlepších letenek a výsledné možnosti si porovnat. Nezapomeňte se přitom podívat kromě ceny i na počet přestupů, celkovou délku cesty a leteckou společnost s kterou letíte.

Hello Kitty letadloHello Kitty letadlo? Pouze v Japonsku.

2. Sledujte akce na letenky a chybné ceny

Pokud nejste omezeni termínem, vyplatí se sledovat akční ceny a chybné tarify. Ty najdete například na portálu Cestujlevne.com.

V případě těchto akcí je nutné jednat rychle, protože letenky rychle mizí. Jsou však často levnější i o desítky procent.

Běžná cena zpátečních letenek do Japonska je 13 500 Kč. Například v roce 2016 se ale objevily letenky za ani ne 5 000 Kč. Sám jsem do Japonska v roce 2015 letěl díky jedné z podobných akcí za 9 000 Kč.

3. Nakupujte letenky ve správnou dobu

Letenky je vhodné kupovat nejpozději 2 měsíce před odletem, ideálně však 3 měsíce před odletem. Dříve již letenky mohou být opět dražší. Mohou se ale objevit i výjimky, a proto samozřejmě není na škodu ceny letenek sledovat i s větším předstihem.

Nákup letenek je nejvhodnější v úterý a v neděli, v tyto dny dostupné letenky bývají nejlevnější.

4. Létejte ve správné dny a správném období

Lety jsou obecně nejdražší o víkendech (hlavně v neděli) a o svátcích. Nejlevnější je potom letět v úterý a ve středu.

Pokud je vaším cílem ušetřit, je vhodné vyhnout se také hanami – svátku kvetoucích sakur. Sakury rozkvétají v od konce března do začátku května a Japonsko v tomto období navštěvuje nejvíce turistů, což zároveň zvyšuje i ceny letenek (ale i dalších služeb).

5. Používejte anonymní režim

Při vyhledávání se ceny letenek mění také na základě vašeho vyhledávání. Pokud podle cookies vyhledávač zjistí, že jste vícekrát vyhledávali konkrétní let, může vám zvýšit cenu letenky a pokusit se vás přimět k nákupu letenky vytvořením obav z toho, že ceny vzrostou ještě výše.

Všechny vyhledávače takto nemusí fungovat, nikdy však nevíte, kdy se ceny upraví. Proto je vhodnější při vyhledávání letenek využívat anonymní režim prohlížeče webových stránek, který neukládá cookies. V Google Chrome tento režim spustíte klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+N.

Přímé lety do Japonska?

V současné době se do Japonska z České republiky bohužel stále létá alespoň s jedním přestupem. Přestupy bývají v různých evropských městech nebo v Číně či Jižní Koreji v závislosti na vybrané aerolince.

Přímé spojení s Japonskem zmínil jeden z pražských radních v polovině roku 2017 s tím, že by Praha toto spojení ráda zavedla do roku 2020. Od té doby však nelze dohledat, zda by se situace vyvíjela směrem k zavedení tohoto spojení.

Znamenalo by to pravděpodobně znatelné snížení ceny i o desítky procent a zároveň by se cesta zkrátila o 2-3 hodiny. Doufejme tedy, že se v následujících letech přímého letu do Japonska dočkáme.

Zdroje: dobaletova.cz

Co s sebou do Japonska a co zařídit před cestou

Japonská křižovatka

Japonsko je v mnoha ohledech velmi specifická země, proto pro vás máme několik tipů, co si vzít s sebou a co před cestou nezapomenout zařídit.

1) Cestovní adaptér do zásuvky

Redukce do zásuvky je jedna z věcí, bez které se v Japonsku jen těžko obejdete. V zemi se používají zásuvky amerického typu. Správný adaptér poznáte podle dvojice plochých kolíků.

Cestovní adaptér japonsko

2) Slovník

Největší překážkou při cestě do Japonska je často jazyková bariéra. Stejně jako pro Evropana je velmi těžké se naučit japonsky, tak to samé platí pro Japonce, kteří se chtějí naučit anglicky. Proto doporučujeme do kufru přidat také česko-japonský slovník.

Pokud se naučíte nějaké základní fráze, tak vám to také jednoznačně pomůže. Mluvíte-li anglicky, tak nejužitečnější pro vás bude fráze „Eigo o hanašimasuka.“ neboli „Mluvíte anglicky?“. Na češtinu se samozřejmě nemá smysl vůbec ptát, byla by to jen ztráta času.

3) Dostatek hotovosti

Ačkoliv je Japonsko velmi vyspělá země a možná byste čekali, že placení kartou v zemi bude ještě častější než u nás, tak tomu tak úplně není. Proto doporučujeme vzít si s sebou dostatečnou hotovost a spoléhat jen na občasný výběr peněz z bankomatu. Další doporučení a podrobnosti najdete v článku Peníze a placení v Japonsku.

4) Pas (případně vízum)

Občané České (i Slovenské) republiky mohou za účelem turistiky nejvýše na 90 dní cestovat do Japonska bez víza. Nutný je tedy pouze cestovní pas s platností alespoň následující 2 měsíce od předpokládaného návratu z Japonska.

Novinkou z června 2017 je možnost pracovní dovolené pro mladé ve věku 18-30 až na jeden rok bez povolení. Do té doby bylo nutné domluvit se se zaměstnavatelem již před cestou do Japonska, na základě čehož bylo vydáno pracovní povolení – přímo v Japonsku to již možné nebylo. Vycestování do Japonska za prací je tedy nyní podstatně jednodušší.

5) Japan Rail Pass

Japan Rail Pass je průkazka na vlaky určená pro turisty. Pokud hodláte navštívit více japonských měst a zároveň okusit cestování moderními šinkanzeny, tak je JR Pass jasnou volbou.

Voucher na JR Pass nelze zakoupit přímo v Japonsku a je tedy potřeba si jej zařídit již před cestou. Proto je vhodné jeho nákup včas zvážit a zakoupit ho u některého českého zprostředkovatele.

JR Pass

6) Přenosná WiFi

Pokud neumíte japonsky, krabička s internetem, kterou si můžete vzít kamkoliv s sebou, vám může ušetřit mnoho času. Na turistických místech se již anglicky domluvíte, avšak při hledání cesty pravděpodobně mnohdy budete tápat. V takových situacích je potom internetové připojení k nezaplacení.

Existuje více služeb, které vám v Japonsku přenosnou WiFi za poplatek zapůjčí. Doporučit vám mohu například Ninja WiFi – tato společnost má velmi dobré ceny a služby jsou velmi pohodlné. WiFi krabičku si můžete vyzvednout na mezinárodních letištích po celém Japonsku, anebo za příplatek nechat doručit třeba na hotel.

Při použití tohoto odkazu dostanete automaticky slevu 10 % na Ninja WiFi.

7) Dárky pro přátele a známé

V Japonsku je zvykem při návštěvách dávat malé dárky. Jedná se zpravidla o naprosté maličkosti. Pokud jedete do Japonska navštívit nějaké známé, nezapomeňte jim vzít z Čech nějaké drobnosti, určitě ocení vaši znalost tamější kultury.

Zajímavost: Dárek je zvykem předávat oběma rukama.

8) Vhodnou obuv

Ne, tím nemyslím tradiční japonské dřevěné sandály. Kromě toho, že byste na cestování měli mít pohodlnou obuv, tak by pro vás mělo být snadné si boty sundat a nasadit. V chrámech (a obecně při vstupu na tatami) si totiž musíte boty vždy sundat.

Zároveň není vhodné na tatami vstupovat na boso. Pokud si tedy plánujete vzít do Japonska sandály, počítejte s tím, že si vždy v chrámu budete muset obléci ponožky.

9) Příbor?

Jestliže neumíte používat japonské hůlky (v japonštině haši), je na zvážení, zda si s sebou do Japonska nepřibalit také příbor. Obzvláště pokud budete náhodou ve spěchu, tak si přinejmenším ušetříte nějaký čas.

Na druhou stranu, jestliže chcete poznávat japonskou kulturu, tak zápolení s hůlkami haši rozhodně nemůže ve vašem programu chybět.

Japonské hůlky haši

Co si vzít naopak nemůžete?

Při cestě do Japonska platí přísný zákaz dovozu narkotik, omamných a psychotropních látek, zbraní a střeliva nebo také pornografie.

Dále si nesmíte vzít masné výrobky, zeleninu nebo ovoce. U alkoholu platí omezení na 3 lahve (obsah max. 076 l). Podrobnosti naleznete na stránkách MZV.

Tetování

Jestliže už tetování máte, asi se ho kvůli cestě do Japonska nebudete chtít jen tak zbavit. Může být však dobré vědět, že do japonských lázní a bazénů je vstup s tetováním zakázán. Při vstupu do posilovny je potom nutné tetování skrýt. Japonci si totiž tetování spojují s Yakuzou – japonskou mafií, a tak jsou lidé s ním považování za vyvrhele společnosti.

Zdroje: mzv.cz

Počasí, roční období a festivaly v Japonsku

I když se nezdá, že by Japonsko bylo v porovnání s jinými zeměmi příliš velké, tak ve skutečnosti je až překvapivě rozlehlé. Počasí a průměrné teploty se také proto výrazně odlišují ostrov od ostrova. Na nejsevernějším ostrově Hokkaido jsou typické delší zimy se značným množstvím sněhu. Na nejjižnějším ostrově Okinawa je naopak delší léto a relativně vyšší teploty jsou zde i během ostatních ročních období.

Díky této rozmanitosti můžete do Japonska vycestovat v podstatě v kterémkoliv ročním období. Důležité však je rozmyslet si, co byste v Japonsku chtěli vidět a zažít a podle toho se následně rozhodovat.

Jaro: Doba rozkvétajících sakur

Jaro je jedno z nejpříjemnějších období na návštěvu Japonska. Na konci března totiž začínají rozkvétat známé japonské třešně (sakury) a celé Japonsko tak dostává ohromující růžový nádech. K tomu se váže také jeden z japonských festivalů s názvem Hanami (花見, v doslovném překladu pozorování květin), který začíná na konci března a končí na začátku května. Denní teploty jsou na jaře navíc také příjemné, na ostrově Honšú se pohybují od 10 do 25°C.

Japonské sakury

Pozor na Golden Week

Od 29. dubna do 6. května je v Japonsku Zlatý Týden (Golden Week), což je týden, během kterého mají Japonci hned 4 státní svátky. Mnoho Japonců proto využívá volna a vydává se na cesty. Značná část z nich přitom cestuje v rámci Japonska, což pro vás může znamenat komplikace, pokud byste  v tomto období do Japonska cestovali. Oblíbená turistická místa totiž bývají přelidněná a utvářejí se dlouhé řady a kolony. Ubytování a doprava je navíc dražší než obvykle. Budete také muset plánovat mnohem více dopředu, protože hotely bývají mnohem dříve obsazené.

Obecně během jara je v Japonsku více turistů, a je proto třeba počítat s vyššími cenami zejména za ubytování a s vyšším počtem turistů. Na druhou stranu počasí v tomto období je na cestování ideální a návštěva Japonska na jaře je díky kvetoucím sakurám úžasným zážitkem.

Léto: Období dešťů, horka a vlhka, ale i festivalů

V České republice se obvykle jezdí na dovolenou v létě. V případě Japonska je však vhodné zvážit dovolenou i v jiném ročním období, zvláště pokud nemáte rádi horko a vlhko.

Od začátku června do první poloviny července je v Japonsku období dešťů. Neprší sice každý den a nejedná se o přívalové deště (jako je tomu během období dešťů v mnoha asijských zemích), ale s deštěm je potřeba v každém případě počítat. Pokud tedy nechcete cestovat v deštivém počasí, je lepší se tomuto období vyhnout.

V červenci a v srpnu je po skončení období dešťů v Japonsku velmi horko (až 35°C) a vlhko, což je velmi nepříjemné. Na druhou stranu v tomto období celé Japonsko ožívá – pořádá se totiž obrovské množství různých festivalů (matsuri) a ohňostrojů. Například v Kjótu se 17. července odehrává jeden z nejznámějších festivalů Gion Matsuri.

Festival Gion MatsuriFestivalový průvod se nepřerušuje ani při dešti po tajfunu…

V srpnu také v Japonsku vrcholí období tajfunů, které způsobují silný déšť a vítr na velké části území Japonska až po dobu 2 dnů. S tajfuny se můžete setkat od května do října, avšak v srpnu je jejich výskyt nejpravděpodobnější. Déšť je opravdu silný a vytrvalý, proto v tomto období s touto možností vždy počítejte a mějte připravený záložní plán (například můžete navštívit onsen, tedy lázně v japonském stylu).

Podzim: Příjemné teploty a mnoho barev

V září bývá v Japonsku stále horko, avšak teploty již zpravidla nepřesahují 30°C. V říjnu a v listopadu se už teploty pohybují v rozmezí 15-25°C a vlhkost vzduchu již také není příliš vysoká. Z pohledu počasí je tedy podzim perfektním obdobím pro návštěvu Japonska. Podobně jako na jaře však působí skvělým dojmem také krajina, která se barví mnoha odstíny podzimního listí.

Podzimní sezóna v Japonsku vrcholí v listopadu, kdy do Japonska proudí ohromné množství turistů (podobně jako na jaře). Pokud se co možná nejvíce chcete vyhnout turistům, zvažte cestu do Japonska v prosinci, kdy ještě podzim a jeho barvy doznívají a turistů je přitom méně.

Zima: Méně turistů a krátké dny

Vycestovat do Japonska v zimě by vás pravděpodobně jen tak nenapadlo, rozhodně to však stojí za úvahu, zejména pokud byste se rádi vyhnuli davům turistů. Teploty na Honšú se v prosinci pohybují od 5°C do 15°C. V lednu a únoru je ještě o něco chladněji – teplota se zpravidla pohybuje v rozmezí 0-10°C. Teploty tedy nejsou nijak extrémně nízké. Nevýhodou jsou však krátké dny, slunce totiž, podobně jako u nás, zapadá již okolo páté hodiny.

Tipy na aktivity v zimním období

Pokud se chystáte do Japonska v zimě, popřemýšlejte i o tom, že byste si vyrazili zalyžovat. Lyžování v Japonsku je velmi populární a lyžařská střediska jsou na světové úrovni. Sněhu bývá vždy dostatek a japonské hory jsou navíc nádherné, posuďte sami:

Lyžování v Japonsku

Dále v zimě v Japonsku teprve opravdu oceníte onsen. Kromě toho se také můžete setkat s mnoha sezónními pokrmy, které Japonci připravují pouze v zimě.

Jaké období se vám zdá jako nejlepší pro návštěvu Japonska? Přidejte pro ostatní také své tipy v komentářích. Děkujeme!

Zdroje: www.japan-guide.com

Ceny v Japonsku

Ceny v Japonsku

Japonsko se obecně řadí mezi dražší země než je Česká republika. Po přepočtu se tak někdy dostanete na ceny až dvakrát vyšší, než na které jste zvyklí z České republiky. Stále se však najdou dražší místa, jako je například Skandinávie. Ne vše je navíc dražší a občas vás ceny mohou příjemně překvapit.

Aktuální kurz japonského jenu

Ceny ubytování

Ceny ubytování jsou porovnatelné s cenami v západní Evropě. Z nocování se však v Japonsku může stát zážitek: Buď se můžete vydat přespat do působivých kapslových hotelů, anebo si připlatit za ryokan a pocítit tradiční japonskou atmosféru.

Hostely: 1500-5000 ¥ za osobu (350-1200 Kč)

Business hotely (menší pokoje): 5000-10000 ¥ za pokoj (1200-2400 Kč)

Hotely v západním stylu: od 8000 ¥ za pokoj (od 1900 Kč)

Kapslový hotel: 2000-4000 ¥ za osobu (500-1000 Kč)

Ryokan (ubytování v tradičním japonském stylu): od 8000 ¥ (od 1900 Kč)

Airbnb (ubytování u místních): od 1000 Kč za pokoj (odvíjí se od lokality a období)

Registrace na Airbnb s kreditem 600 Kč na první rezervaci

Ceny v restauracích

Ceny v restauracích se poměrně značně liší dle typu restaurace. Paradoxně restaurace ve stylu running sushi, které jsou u nás velmi drahé, se řadí mezi nejlevnější možnosti, kde se můžete pořádně najíst už za 200 Kč. V restauracích podobným bistru si pak můžete dát vydatné nudlové polévky typu rámen za cenu od 150 do 300 Kč. V běžných restauracích však počítejte s cenou 300-600 Kč za jídlo.

Pokud nechcete v Japonsku příliš utrácet, můžete v restauracích ušetřit za pití – voda a čaj jsou totiž obvykle k jídlu zdarma. Za jiné pití si potom připlatíte, obzvláště potom za pivo, které obvykle stojí 500-600 ¥ (120-144 Kč).

TIP: Můžete také místo do restaurace zajít do supermarketu a koupit si jeden z boxů například se sushi. Nejedná se přitom o žádné polotovary, vše je čerstvé a nabídka je dostatečně široká. Slušný oběd nebo večeři tak budete mít o dost levnější.

Box z japonského supermarketu

Takto například může vypadat box ze supermarketu

Dýško? Ani nápad!

Nesnažte se v restauracích dávat dýška. V Japonsku to není zvykem, a pokud zrovna nebudete v turisticky oblíbené lokalitě, mohli byste obsluhu dýškem spíše urazit.

Ceny potravin

V případě potravin je často vidět značný rozdíl. Zde je příklad cen některých potravin v obchodech:

Voda, čaj a jiné nápoje (0,5 l): 100-150 ¥ (25-35 Kč)

Onigiri: 130 ¥ (30 Kč)

Voda (2 l): 128 ¥ (30 Kč)

Coca-Cola (2 l): 230 ¥ (55 Kč)

Mléko (1 l): 220 ¥ (50 Kč)

12 vajíček: 230 ¥ (55 Kč)

Kuřecí prsa (0,5 kg, bez kostí): 410 ¥ (100 Kč)

Sýr (0,5 kg): 1000 ¥ (240 Kč)

Chleba (0,5 kg): 173 ¥ (41 Kč)

Tyčinka snickers: 100 ¥ (24 Kč)

Brambory (1kg): 365 ¥ (87 Kč)

Jablka (1 kg): 720 ¥ (170 Kč)

Rajčata (1 kg): 710 ¥ (168 Kč)

Pivo (0,5 l): 260 ¥ (62 Kč)

Cigarety: 450 ¥ (105 Kč)

Ceny dopravy

V Japonsku je velmi rozvinutá železniční síť a vlakem se tak jezdí velmi často. Vlakem můžete cestovat i na krátké vzdálenosti v rámci města. Ceny jsou však vyšší a odvíjí se od vzdálenosti (za každou další stanici platíte více, jízdenky tedy nemají časové omezení jako například v Praze). Rozvinutá je potom i síť metra, a to hlavně v Tokyu. Například v Kjótu se nejvíce vyplatí využívat autobusových spojů.

Příklady cen některých způsobů dopravy:

Šinkanzen: Japan railpass na 7 dní – okolo 7000 Kč, jednorázově  (jedna cesta) velmi drahé – okolo 3000 Kč (Tokyo – Kyoto)

Tokyo metro: jednorázová jízdenka – 170-310 ¥ (40-75 Kč, dle vzdálenosti), celodenní jízdenka 600 ¥ (144 Kč)

Autobusy v Kjótu: jednorázová jízdenka – 230 ¥ (53 Kč), celodenní jízdenka – 500 ¥ (120 Kč)

Ceny vstupů (chrámy a další)

Obvyklé ceny vstupů do významnějších buddhistických chrámů se pohybují v rozmezí 500-600 ¥ (120-144 Kč). Naopak do Šintoistických svatyní se vstupné zpravidla neplatí.

Fushimi Inari Taisha

Fushimi Inari (Kjóto) – I sem se dostanete zadarmo, jedná se totiž o Šintoistickou svatyni

Obecně však i u památek jiného typu obyčejně zaplatíte okolo 500 jenů – například za vstup do Opičího parku Arashiyama Iwatayama v Kjótu zaplatíte 550 ¥ (132 Kč).

Jak je vidět, návštěva Japonska vás nemusí vyjít nijak extrémně draho. Na druhou stranu rozhodně stojí za to navštívit klasickou japonskou restauraci a třeba si užít i jednu noc v tradičním ryokanu, na takový zážitek totiž poté jen tak nezapomenete.

Poznámka: Počítáno s kurzem 100 JPY = 23,93 Kč  (5. 8. 2016)

Peníze a placení v Japonsku

Japonské jeny

V Japonsku je používanou měnou jen (v japonštině 円, vyslovováno en). Jeden jen odpovídá 100 senům, které se však již v dnešní době, podobně jako české halíře, nepoužívají. Mince mají hodnotu 1, 5, 10, 50, 100 a 500 jenů. Bankovky potom začínají na 1000 jenů, další mají hodnotu 2000, 5000 a 10 000 jenů.

Zajímavost: 5 jenů se do japonštiny překládá jako goen, to japonsky zároveň znamená hodně štěstí. Mince s hodnotou 5 jenů jsou proto velmi oblíbené a jsou používány při modlitbách v Šintoistických svatyních (minci vhodíte do příslušné krabice a poté se modlíte).

mince goen - 5 jenů

Mince goen

Placení v Japonsku

Při cestě do Japonska si raději předem opatřete dostatečné množství jenů, abyste následně v Japonsku neměli potíže s nedostatkem hotovosti. Té budete pravděpodobně potřebovat více, než byste mohli u této vyspělé země čekat, jelikož se v Japonsku obecně platí spíše v hotovosti. Neplatí to vždy – ve velkých obchodech, mezinárodních řetězcích či na místech, kde se pohybuje opravdu velké množství turistů bezhotovostní platby kartou jsou standardem, avšak v menších obchodech, restauracích nebo u vstupů do chrámů tuto možnost nečekejte.

Při příletu do Japonska navíc budete muset vyplnit imigrační formulář, do kterého mimo jiné vyplňujete také finanční obnos, který jste si s sebou přivezli na útratu. Imigrační policie není příliš přísná, avšak pokud by bylo v nepořádku i něco dalšího, může vám být odepřen přístup do země, a proto je jednoznačně lepší mít s sebou hotovosti dostatek.

Bankomaty v Japonsku vás nemusí spasit

Spoléhat nelze ani na bankomaty v zemi, jelikož japonské bankomaty nemusí platební karty pocházející odjinud než z japonských bank vůbec přijímat. Výjimkou je řetězec obchodů 7-Eleven, který nabízí využití bankomatu v každém svém obchodě 24 hodin denně. Další výjimkou jsou japonské pošty, kde by výběr peněz rovněž neměl být problém.

Ve výsledku je vždy nejlepší hotovost, protože je přijímána v každém případě. V Japonsku jsou krádeže vzácné, takže spíše hrozí, že ztratíte peněženku, než že by vás někdo okradl. Každopádně se nemusíte tolik obávat, pokud s sebou budete mít větší obnos peněz.

Kde směnit jeny?

Do Japonska příliš Čechů necestuje, a tak sehnat japonské jeny není až tak jednoduché. Ve směnárnách mimo Prahu jeny seženete jen velmi těžko. To samé platí o bankách, které vám sice mohou jeny po objednávce doručit na nejbližší pobočku, avšak zpravidla si naúčtují adekvátní poplatek.

Jistotou je tedy Praha, kam každý rok zavítá obrovský počet Japonců a směnárny tak mají jenů dostatek. V bankách v hlavním městě jeny již také seženete poměrně snadno.

V každém případě hotovost shánějte v dostatečném předstihu před cestou (alespoň týden), abyste si dovolenou zbytečně nekomplikovali.

Aktuální kurz japonského jenu